Myślenicka Brama Beskidów

 

Są takie bramy, których przejście gwarantuje niezapomniane przeżycia. Furtki, które prowadzą w świat niesamowitych krajobrazów, doznań estetycznych, namacalnych wzruszeń, wrażeń dla ciała i duszy. Jedna z nich - myślenicka perła wzbudza podziw w nie tylko w Małopolsce, ale również pozostałej części naszego kraju. 

Przeszłam przez Myślenicką Bramę Beskidów. Otworzono mi skarbiec. Jestem w drodze. Towarzyszą mi na prawo i lewo klejnoty polskiej ziemi. Nic nie chcę przegapić. Zachłannie przytulam najmniejsze kawalątko piękna tych terenów. Niech zostaną w mojej pamięci. Niech na trwale zapiszą się w albumie. Niech będą znakiem kierunku wędrówki dla innych. A perła MBB niechaj nadal czyni swą powinność. Niech wzbudza w ludziach bogactwo odczuć. Już wiem, że tu wrócę i zanurzę się w kolejne pejzaże. Tymczasem chciałabym przybliżyć Wam temat i zrelacjonować to, co udało mi się do tej pory dowiedzieć i zobaczyć.



Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Myślenicka Brama Beskidów jest nastawiona na wiele działań. Jak czytam w źródłach, stawia sobie bardzo ambitne cele: „Kreowanie i promowanie pozytywnego wizerunku obszaru działania stowarzyszenia jako miejsca atrakcyjnego turystycznie; Promocja atrakcji, obiektów i produktów turystycznych zlokalizowanych na terenie działania stowarzyszenia; Wspieranie rozwoju rynku turystycznego na terenie działania stowarzyszenia; Integracja środowisk turystycznych w regionie; Koordynacja działań turystycznych; Podejmowanie działań mających na celu zwiększenie liczby turystów odwiedzających region poprzez udział w szczególności w imprezach promocyjnych, sportowych, charytatywnych, targach krajowych i turystycznych; Organizowanie „wycieczek studyjnych" dla dziennikarzy i organizatorów wycieczek; Wpływanie na wzrost znaczenia turystyki jako czynnika stymulującego rozwój gospodarczy; Inicjowanie tworzenia, wspieranie rozwoju i koordynacja zarządzania markowymi produktami turystycznymi; Prowadzenie i rozwój działalności informacji turystycznej; Inicjowanie, opiniowanie i wspomaganie planów rozwoju i modernizacji infrastruktury turystycznej oraz powiązanego z nim systemu transportu publicznego; Koordynowanie działań w zakresie planowania i realizacji imprez, usług i produktów turystycznych; Doskonalenie kadr, prowadzenie badań marketingowych w zakresie turystyki, analiza i monitorowanie ruchu turystycznego; Stwarzanie warunków do powstawania i promowania produktów turystycznych w regionie; Edukacja w zakresie gospodarki turystycznej i krajoznawstwa; Popularyzacja aktywnego wypoczynku, krajoznawstwa, ekologii oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, a także podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców w myśl zasad zrównoważonego rozwoju, w kontekście poszanowania i ochrony środowiska; Promocja i organizacja wolontariatu; Organizowanie wydarzeń kulturalnych lub sportowych; Współpraca międzynarodowa sprzyjająca rozwojowi turystyki; Działalność na rzecz wsparcia i rozwoju ekonomii społecznej; Działania wspierające innowacyjność i wykorzystanie nowoczesnych technologii w dziedzinie turystyki i transportu publicznego; Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie, w tym zwiększanie dostępu oferty turystycznej i kulturalnej dla osób niepełnosprawnych lub wykluczonych społecznie; Prowadzenie działalności w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w sferze turystyki.” Stowarzyszenie działa od lipca 2022 roku².

W innym miejscu znajduję w skrócie misję stowarzyszenia, która określona jest jako inicjatywa promująca turystykę na Ziemi Myślenickiej. Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT) Myślenicka Brama Beskidów „(…) skupia lokalnych przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne oraz mieszkańców, którzy chcą działać na rzecz rozwoju turystyki i promocji regionu. Jednym z głównych celów LOT jest stworzenie kompleksowej oferty turystycznej, która przyciągnie do regionu turystów z kraju i zagranicy”⁴. I jak postanowiono w czerwcu 2022 r. na spotkaniu założycielskim organizację tworzyć będą gminy: Dobczyce, Lubień, Myślenice, Pcim, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia i Wiśniowa⁵. Na dzień dzisiejszy zrzesza 7 gmin¹.

W jednym z najnowszych artykułów znajduję bardzo dobre wieści, że poprzeczka dla organizacji została podniesiona. Poza zadaniami, które są wykonywane według wcześniejszych założeń, dochodzą inne: „Na pewno będą kontynuowane inicjatywy takie jak Szlaki Marzeń, wycieczki dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami, które cieszą się wielkim zainteresowaniem.(…) Ponadto organizacja planuje przeprowadzić drugą edycję gry terenowej, która poprzednio zgromadziła uczestników z całego powiatu myślenickiego. Uczestnicy świetnie się bawili, zdobywając poszczególne punkty na mapie gry”⁶. Świeżą informacją w Internecie jest też ta, że ma powstać stałe biuro LOTu w budynku TG Sokół w Myślenicach przy ulicy Henryka Jordana⁹. I właśnie dzięki niezaplanowanemu szczęściu znalazłam się tam i poznałam pana Marka Stoszka, o którym więcej chciałabym opowiedzieć wkrótce.

Po ważnym wstępie chcę dobywać już ze skarbca. Pomogła mi w tym świetnie prowadzona, aktualizowana, czytelna, pomocna Internetowa strona Myślenickiej Bramy Beskidów. Tam po prostu jest wszystko! W przejrzystych zakładkach odnajdziecie aktualności, polecane miejsca, nadchodzące wydarzenia, trasy, blog - dlatego w tym wpisie nie będę dublowała informacji. Może jedynie dodam, że w katalogu „Miejsca” są podkatalogi, dzięki czemu każdy znajdzie tej rodzaj spędzania wolnego czasu, którego oczekuje. Wejdźcie, zachwyćcie się, rozłóżcie mapy.

Tymczasem zabieram Was do dwóch miejsc, które otworzyła przede mną Myślenicka Brama Beskidów. O trzecim opowiem w niedługim czasie. Dzięki uprzejmości, staranności, zaangażowaniu oraz pasji turystycznej pana Przewodnika, poczuliśmy miętę do zjawiskowej kliszczackiej krainy.

Pierwsze przywitało nas Schronisko PTTK na Kudłaczach. Miejsce, w którym można się bez mrugnięcia okiem czy z mrugnięciem, zakochać się od pierwszego spojrzenia. Obiekt czynny przez wszystkie dni tygodnia¹⁰. I jak to na górkach – widoki przednie. Dowiedzieliśmy się, że we wrześniu odbywa się tutaj Święto pieczonego ziemniaka i korpiela. Jest to celebrowanie polskiej tradycji zakończenia wykopków⁸.

„W Pcimiu na karpiela mówi się w gwarze korpiel. Tak nazywały to warzywo nasze babki, potem mamy, a teraz my - mówiła jedna z gospodyń pcimskich. - To niepozorna bulwa przypominająca wyglądem buraka, ale jakże wspaniała w smaku i dająca spore możliwości kulinarne. Na przykład wystarczy wrzucić korpiela do ogniska. Upieczony smakuje wyśmienicie”¹¹.

Chcemy spróbować korpiela! Jeśli jest tak smaczny, jak placki ziemniaczane z rydzami, które nam podano w schronisku – to już przygotowujemy podniebienia.





Wklejam kilka zdjątek, które zrobiłam w obszarze polany koło schroniska.







Drugim odwiedzonym miejscem była Góra Koskowa. „Szczyt Koskowej Góry jest płaski i rozległy, w większości bezleśny, dzięki czemu rozciąga się z niego panorama widokowa obejmująca cały horyzont. Dawniej pokrywały go pola uprawne, o czym świadczą zarośnięte trawą i krzewami sterty kamieni zbierane z pól. Niegdysiejsze pola na kopule szczytowej zamieniły się w łąki, stopniowo zarastające lasem. Na północnym stoku widoczny jest jeszcze wijący się zygzakami rów strzelecki wykonany przez Niemców w 1944 r. Na Koskowej Górze 28 stycznia 1945 r. toczyły się walki”¹. O takich urokliwych miejscach mawia się, gdy się już tam jest, że wystarczy po prostu patrzeć. Od samego patrzenia jest pięknie. Zostawiam Was sam na sam z urokiem wzniesienia Koskowej Góry i tym, co za nią i przed nią. Łapcie fotki, a potem załapcie się na swoją własną wycieczkę. Myślenicka Brama Beskidów powstała, by uchylić Wam nieba tej części polskich gór.








Wiem, że przekonałam Was, że warto stanąć w progach Myślenickiej Bramy Beskidów. Poniższy film niech będzie potwierdzeniem, że więcej niż warto³. 

https://www.youtube.com/watch?v=9ADQBFhw3I4

Zapraszam do pobrania aplikacji mobilnej (klik tu: „Brama Beskidów”.) Poruszajcie się zgrabnie po mapie zabytków, tras, miejsc, wydarzeń w tym regionie, a nawet punktów noclegowych i restauracji.

Przydatne strony, które również pomogą Wam zdobyć najświeższe informacje:

Facebook: https://www.facebook.com/myslenickabramabeskidow

Instagram: https://www.instagram.com/myslenicka.brama.beskidow/

You Tube: https://www.youtube.com/@LOTBramaBeskidow

Tik Tok: https://www.tiktok.com/@myslenickabramabeskidow

 

Źródła:

1. https://bramabeskidow.pl/

2. https://rejestr.io/krs/979270/stowarzyszenie-lokalna-organizacja-turystyczna-myslenicka-brama-beskidow

3. https://www.youtube.com/watch?v=bO-HLnmb3P8

4. https://www.wisniowa.malopolska.pl/asp/_pdf.asp?typ=14&menu=276&strona=1&sub=7

5. https://www.siepraw.pl/aktualnosci/wydarzenia/odbylo-sie-zebranie-zalozycielskie-lot-myslenicka-brama-beskidow

6. https://gazeta.myslenice.pl/myslenicka-brama-beskidow-podsumowala-rok

7. Ulotki otrzymane w biurze w Myślenicach

8. Informacje pozyskane od przewodnika w trakcie rozmów przy wycieczce odsłaniającej 2 punkty na mapie Myślenickiej Bramy Beskidów.

9. https://www.tokarnia.info.pl/index.php/dla-mieszkancow/zycie-codzienne-2/1103-spotkanie-rady-stowarzyszenia-lot-myslenicka-brama-beskidow

10. https://kudlacze.pttk.pl/

11. https://dziennikpolski24.pl/upieczony-korpiel-smakuje-znakomicie/ar/3065030

12. Zdjęcia własne

 

 

 

 


Popularne posty z tego bloga

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Elżbiety Guśpiel

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Myślenicach